Plass-Comp
Projekt PLASS-COMP (Platform for Strengthening Skills Competitions) se osredotoča na izboljšanje nacionalnih tekmovanj v poklicnih spretnostih in skupno pripravo na mednarodna tekmovanja, kot je EuroSkills.
Finančna podpora
Skupna vrednost projekta je 250.000 eur in je v celoti financiran s strani Evropske Unije. Izvaja se v okviru programa Erasmus +, KA2 – Sodelovalna partnerstva.
Namen projekta
Eden ključnih elementov promocije odličnosti poklicnega izobraževanja v večini evropskih držav so prav gotovo tekmovanja v poklicnih spretnostih. Organizatorji le teh stremimo k izboljšanju praks izvajanja samih tekmovanj, prav tako pa želimo mlade tekmovalce čim bolje pripraviti na izzive in napore, ki jih čakajo pri udeležbi na nacionalnem tekmovanju ali evropskem tekmovanju EuroSkills. Za doseganje tega smo v projektu Plass-Comp načrtovali štiri ključne aktivnosti:
- Izboljšanje nacionalnih tekmovanj: Organizacija državnih tekmovanj v Sloveniji, na Hrvaškem, Cipru in v Češki republiki, kjer se bodo izmenjevale najboljše prakse za povečanje kakovosti tekmovanj.
- Skupna priprava na EuroSkills: Partnerji bodo organizirali skupne priprave za tekmovalce in strokovnjake, s poudarkom na izboljšanju njihovih mehkih veščin in tekmovalne pripravljenosti.
- Razvoj učnega gradiva: Ustvarjanje priročnika in e-učenja, ki bosta podpirala pripravo na tekmovanja in zagotavljala dolgoročno uporabo.
- Promocija poklicnega izobraževanja in usposabljanja (VET): S širjenjem rezultatov projekta bodo spodbujali odličnost v VET, vključno z aktivnostmi za ozaveščanje o pomembnosti poklicnih spretnosti.
Pričakovani rezultati
Partnerji štirih držav (Ciper, Češka, Hrvaška in Slovenija) bomo z izvajanjem aktivnosti skušali doseči pomembne rezultate, ki bodo mednarodno sprejeti in razširjeni še v druge evropske države:
- Izboljšanje kakovosti tekmovanj: Povečanje mednarodnega sodelovanja, digitalizacija procesov in vzpostavitev bolj trajnostnih praks v tekmovanjih, kot je zero-waste pristop.
- Vključevanje raznolikih udeležencev: Spodbujanje vključevanja oseb z invalidnostmi in zagotavljanje večje dostopnosti do tekmovanj.
- Dolgotrajna uporabnost rezultatov: Razvit priročnik in e-učenje bosta omogočila nadaljnje usposabljanje tudi po zaključku projekta.
- Izboljšanje pripravljenosti tekmovalcev: Boljša usposobljenost tekmovalcev in strokovnjakov bo prispevala k višji konkurenčnosti na mednarodnih tekmovanjih.
Projekt PLASS-COMP s svojimi vsebinami nagovarja širok krog uporabnikov:
- Mladim strokovnjakom – tekmovalcem in njihovim mentorjem zagotavlja nov vir pridobivanja novih znanj (e-priročnik, e usposabljanje, olajšanje postopkov prijave na tekmovanja z digitalizacijo le teh).
- Učence in dijake – ozavešča o pomenu poklicnega in strokovnega izobraževanja ter pomena odličnosti.
- Odločevalcem/oblikovalcem politik in delodajalcem – sporoča jim, kako pomembna je promocija za vključevanje v poklicno in strokovno izobraževanje ter s tem »pridobivanje« vrhunskih strokovnjakov.
Vodilni partner:
- Center RS za poklicno izobraževanje (SI)
Ostali partnerji v projektu:
- Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (HR)
- Cyprus Productivity Centre (CY)
- Hospodarska Komora Česke Republiky (CZ)
Obdobje izvajanja projekta:
1.9.2024 – 31.8.2024
