Slovensko predsedovanje Svetu EU 2021
Slovenija je lani svetu EU predsedovala že drugič, skupaj v triu z Nemčijo in Portugalsko; prvič je Svetu EU predsedovala v prvi polovici leta 2008.
Slovenija je svoj šestmesečni program predsedovanja na področju izobraževanja zasnovala na štirih prednostnih področjih:
- opredelitev nove vizije znanja, izobraževanja in raziskav,
- umestitev digitalne preobrazbe, vključno z umetno inteligenco,
- spodbuditev vključujočega upravljanja Evropskega izobraževalnega in raziskovalnega prostora,
- pospešitev zelenega prehoda.
Posebna pozornost je bila namenjena pripravi nove evropske agende za izobraževanje odraslih, s čimer se nadaljujejo razvojne usmeritve, vezane na novi program znanj in spretnosti za Evropo. S tem so se za naslednjih deset let določile prednostne naloge s tega področja, s poudarkom na spodbujanju vseživljenjskega učenja, kompetencah odraslih, poklicnem in strokovnem izobraževanju in učenju z delom, vključno z vajeništvom. Nadalje se se spodbujale razprave o izobraževanju za trajnostni razvoj, o mikrokvalifikacijah, individualnih učnih računih, dostopnosti do poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter vseživljenjskega učenja. Temo poklicnega in neformalnega izobraževanja smo na CPI naslovili v drugi polovici leta 2021, in sicer v okviru Evropskega tedna poklicnih spretnosti.
“Prava kombinacija znanja, kompetenc in spretnosti je ključ do uspeha posameznika. Razumeti in živeti koncept vseživljenjskega učenja pa predpogoj za družbo prihodnosti,”
Prof. dr. Simona Kustec, ministrica za izobraževanje, znanost in šport