Dodatne kvalifikacije
V skladu z zakonom SOK dodatna kvalifikacija dopolnjuje usposobljenost posameznika na doseženi ravni in na določenem strokovnem področju ter je vezana na potrebe trga dela. Dodatne kvalifikacije so ena od vrst kvalifikacij, vključenih v SOK, ki s svojim neformalnim značajem podpirajo koncept vseživljenjskega učenja.
Namen dodatnih kvalifikacij je osredotočen na gospodarstvo; in sicer narediti vidne interne kvalifikacije podjetij. Z uveljavitvijo Zakona o SOK so podjetja pridobila možnost uveljavljanja svojih internih izobraževanj ter njihovega umeščanja v nacionalno ogrodje kvalifikacij in Evropsko ogrodje kvalifikacij. Posamezniki pa lahko pridobijo javno veljavne listine za dodatne kvalifikacije, umeščene v SOK.
V skladu z Zakonom SOK je predlagatelj dodatne kvalifikacije lahko delodajalec, skupina delodajalcev ali Zavod RS za zaposlovanje. Delodajalec po Zakonu SOK je pravna in fizična oseba, ki zaposluje delavca na podlagi pogodbe o zaposlitvi. Med delodajalce po tem zakonu ni mogoče šteti šol oziroma drugih subjektov, katerih temeljna dejavnost je izobraževanje.
Postopek umeščanja dodatnih kvalifikacij v SOK vodi Nacionalna koordinacijska točka SOK-EOK, ki deluje na CPI.
Več informacij o sistemu dodatnih kvalifikacij, vloga za umestitev ter podrobnejša navodila so dostopna na www.nok.si/dodatne-kvalifikacije.