Praktično usposabljanje z delom (PUD) je pomemben sestavni del vsakega izobraževalnega programa v srednjem poklicnem in strokovnem izobraževanju, ki dijakom omogoča usvajanje veščin in spretnosti v realnem delovnem okolju in na ta način skupaj s praktičnim poukom v šoli oblikovanje njegove poklicne usposobljenost.
Delodajalci vedno bolj cenijo pomen sodelovanja s šolo in se zavedajo svoje odgovornosti za uspešno izvedbo izobraževalnega programa.
Poleg praktičnih znanj, veščin in spretnosti namreč dijak v realnem delovnem okolju pridobi tiste kompetence, ki jih v šolskih delavnicah ni mogoče realizirati:
- socializacijo v delovnem okolju,
- dinamiko realnega delovnega procesa,
- skupno odgovornost za kakovost opravljenega dela.
Podjetja pa dobijo pedagoška znanja in podporo pri usposabljanju dijakov. Hkrati lahko razvijajo kader za svojo delovno organizacijo ali branžo.
Nujno je, da za kakovostno izvedbo izobraževalnega programa šola in delodajalci tesno sodelujejo. Za povezovanje med njima je zadolžen organizator praktičnega izobraževanja na šoli.
V pomoč pri organizaciji in izvedbi praktičnega usposabljanja z delom je na voljo nekaj priročnikov:
Vodnik za organizatorje je namenjen organizatorjem praktičnega usposabljanja z delom.
Vodnik za mentorje dijakom je namenjen mentorjem v podjetjih.
Vodnik za dijake je namenjen dijakom, da bi lahko v večji meri sami prevzemali del odgovornosti za svoje izobraževanje in usposabljanje.
Priloge Vodnikom je zbirka raznih obrazcev, ki se uporabljajo na šolah za organizacijo in izvedbo praktičnega usposabljanja z delom.