ABECS
Povezovanje sistema odprtih značk, klasifikacije esco in priloge k spričevalu
Cilj projekta:
- Priprava izbranih kvalifikacij v digitalnem okolju odprtih značk: gre za metapodatkovni standard, ki se lahko uporablja za opis učenja oziroma pridobljenih kompetenc. Temelji na odprtokodnem sistemu, ki je lahko prenosljiv.
- Povezava sistema odprtih značk z evropsko klasifikacijo ESCO: Evropsko klasifikacijo spretnosti/kompetenc, kvalifikacij in poklicev.
- Povezava sistema odprtih značk s sistemom Prilog k spričevalu: gre za evropsko dogovorjen sistem za poročanje o podrobnostih kvalifikacij poklicnega in strokovnega izobraževanja.
Vsebina in ugotovitve:
- V projektu so se testirala tri področja: kulinarika, frizerstvo in turizem/hotelirstvo: v Sloveniji smo torej testirali dva izobraževalna programa Frizer in Gastronomske in hotelske storitve. Za te izobraževalne programe smo pripravili popis vsebin, vezanih na poklicne standarde, kompetence po klasifikaciji ESCO in kompetence opisane v Prilogah k spričevalu za te izobraževalne programe.
- V projektu smo uporabili testno okolje priznanega in verificiranega izdajatelja odprtih značk, sicer tudi partnerja projekta, podjetja Digital me. Kar nekaj energije je bilo vloženo v usklajevanje testega okolja, saj je bilo potrebno povzeti v eno obliko specifike Prilog k spričevalu v vseh sodelujočih državah ter jih čim bolj smiselno povezati tudi s klasifikacijo ESCO.
- V projektu smo se srečali s kar nekaj izzivi: vse (sodelujoče) države še nimajo vnesenih kvalifikacij na ESCO portal, kvalifikacije so pogosto kombinacija več poklicev (npr. kuhar in natakar v izobraževalnem programu Gostinske in hotelske storitve), ESCO ne deli izidov učenja na stopnje,… Države imajo razločno podrobno pripravljene popise kvalifikacij v Prilogah k spričevalu.
Rezultati projekta:
- Pripravljena platforma: na platformi je bilo pripravljenih 13 testnih odprtih značk za štiri sodelujoče države (Velika Britanija, Nizozemska, Estonija in Slovenija).
- Testiranje z uporabniki: v Sloveniji je testiranje potekalo na dveh šolah: Šolskem centru Velenje in Srednji frizerski šoli Ljubljana. Kar 88% vprašanih je odgovorilo, da bi uporabo Odprtih značk priporočili prijateljem, kar 63 % pa meni, da jim bo Priloga k spričevalu koristila pri iskanju zaposlitve.
- Infografike o sistemu odprtih značk: v projektu so bila pripravljena gradiva za širjenju informacij o pomenu in vrednosti sistema odprtih značk. Gradiva so bila prevedena v jezike vseh sodelujočih držav, ki so jih tudi promovirale po svojih kanalih.
Partnerji v projektu
- Dienst Uitvoering Onderwijs (Nizozemska)
- Digitalme (Velika Britanija)
- CPI (Slovenija)
- World Association of Chefs’ Societies (Francija)
- Sihtasutus Kutsekoda (Estonija)
Trajanje projekta:
September 2018 – Marec 2020