AGRA 2013
Udeležba Centra RS za poklicno izobraževanje na kmetijsko-živilskem sejmu AGRA, ki je potekal v Gornji Radgoni od 23. 8. 2013 do 29. 8. 2013
Na 51. Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni je 1730 razstavljavcev iz 29 držav na preko 68.000 kvadratnih metrov razstavnih površin in vzorčnih nasadov je prikazovalo najboljše izdelke, znamke in storitve, kar jih premorejo kmetijstvo, živilska industrija in institucije. In prav te institucije so bile po besedah organizatorja tiste, ki so v bistvu sejale optimizem s prepričanjem, da je kmetijstvo ne le najpomembnejša gospodarska panoga ampak tudi najbolj perspektivna. Sejem je, kljub krizi in kljub slabemu vremenu obiskalo veliko več obiskovalcev kot prejšnja leta. Število obiskovalcev je po besedah organizatorja preseglo magično znamko 120.000.
Center RS za poklicno izobraževanje je na sejmu predstavljal sistem NPK podjetjem-razstavljavcem, udeležencem sejma, ki so o certifikatnem sistemu že vedeli nekaj malega in so na našem razstavnem prostoru pridobivali že »konkretnejše« informacije o NPK, sistem NPK pa smo predstavljali tudi posameznikom, ki so za možnost priznavanja neformalnih znanj slišali prvič. Glede na to, da imamo na področju kmetijstva, gozdarstva, hortikulture in na področju živilstva pripravljenih že kar nekaj NPK-jev, je bila umestitev Centra RS za poklicno izobraževanje smiselna. Poleg sistema NPK je Center RS Slovenije udeležencem sejma ponujal tudi gradivo in informacije povezane z pripravo Slovenskega ogrodja kvalifikacij v Sloveniji.
Udeležba Centra RS za poklicno izobraževanje in promocija sistema NPK na sejmu je bila omogočena z Operacijo Posodobitev in širitev poklicnih standardov in katalogov delno, ki jo financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007 – 2013, 1. razvojne prioritete »Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti« ter 1.2. prednostne usmeritve »Usposabljanje in izobraževanje za konkurenčnost in zaposljivost«. Udeležba Centra RS za poklicno izobraževanje in promocija Slovenskega ogrodja kvalifikacij na sejmu je bila omogočena z Operacijo Slovensko ogrodje kvalifikacij, ki jo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007 – 2013, 1. razvojne prioritete »Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti« ter 1.4. prednostne usmeritve »Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti«.